Institution Committees

Academic Discipline

1. Sri. Anto Johny (Convenor)

2. Sri. David C.V. (J. Convenor)

3. Sri. Thomas Paul Kattookaran

(Vice Principal)

4. Sri. Ignatius Antony (Vice Principal)

5. Fr. Martin K. A. (Bursar & Vice Principal)

6. Sri. Joby Thomas K.

7. Sri. C. D.Varghese

8. Sri. Vincent Joseph Pulikkottil

9. Sri. K.C. Francis

10. Sri. P. M. Joy

11. Sri. George Alex

12. Sri. V. M. Chacko

13. Sri. Jiju A. Mathew

14. Sri. Mejoy Jose

15. Smt. Jnanabai K.P.

16. Smt. Rani Jasmine Thomas N.

17. Smt. Jemi Louis

18. Fr. Stishin Kundukulam

19. Sri. Babu C. T.

20. Student Representative

21. Student Representative

Equal Opportunity Cell

1.Smt. Viji M. (Coordinator)

2. Smt. Geethu Elizabath Thomas

3. Smt. Anu Paul

4. Smt. Rani Jasmine Thomas N.

5. Smt. Rani Sebastian

6. Student Representative

S.F.S. (St. Thomas for Society)

1. Sri. K. C. Francis (Convenor)

2. Sri. Vincent Joseph Pulikkottil (J.Convenor)

3. Sri. Johns Naduvath

4. Sri. Mejoy Jose

5. Smt. Divya George

6. Sri. Biju M. A.

7. Sri. Eljo Joseph T.

8. Smt. Teena Jose

9. Sri. Sherin C. P.

10. Sri. Joshy M. A.

11. Sri. C. D. Varghese

12 .Student Representative

13. Student Representative

Examination Committee

1. Sri. P. M. Joy (Convenor)

2. Sri. Francy K. Kakkassery (J.Convenor)

3. Sri. Vincent Joseph Pulikkottil

4. Sri. Paul Jose P.

5. Sri. Sanil Raj

6. Smt. Dalia Varghese

Women's Cell

1. Sr. Sheeba C. V. (Convenor)

2. Smt. Anu Paul (J. Convenor)

3. Smt. Vimala K. John

4. Smt. Jency Thomas

5. Smt. Rani Sebastian

6. Smt. Geetha Gokul

7. Smt. Anjali Markose

8. Student Representative

Ethics Committee

1. Sri. Britto Joseph (Convenor)

2. Fr. Anil George K. (J. Convenor)

3. Sri. Viju M. J.

4. Smt. Jilna John

5. Sr. Sheeba C. V.

6. Sri. Jenson V. D.

7. Student Representative

Advisers to Students' Union

1. Sri. C. F. Binoy (Staff Advisor)

2. Sri. Mejoy Jose (Staff Editor)

3. Sri. Sunil Sunny Chalakkal (Fine Arts)

4. Sri. George Alex (Returning Officer)

Fine Arts Committee

1. Sri. Sunil Sunny Chalakkal

(Fine Arts Advisor)

2. Sri. Sanil Raj J.

3. Smt. Viji M.

4. Sri. Mejoy Jose

5. Smt. Reeja Johnson

6. Smt. Sindhu George

7. Sri. Anto P. V.

8. Sri. Sajesh T. A.

9. Smt. Dalia Varghese

10. Sri. Renjith Varghese

11. Sr. Jisha Joseph

12. Smt. Ann Mary K. A.

13. Sri. Ajesh Antony

14. Sri. Eljo Joseph T.

15. Sri. Sanjo Jose

16. Smt. Namitha Raphael

17. Sri. Ragesh Raghavan A.

18. Smt. Jisha K.

19. Sri. Allen George

20. Student Representative

21. Student Representative

Career Guidance & Placement Cell

1. Sri. Emmanuel Thomas (Convenor)

2. Sri. C. F. Binoy (J. Convenor)

3. Sri. Joe Kizhkooden

4. Sri. Sunil Sunny C.

5. Sri. Sijo Jacob

6. Sri. Bibin Joseph

7. Sri. Pratheesh George

8. Sri. Joby Paul

9. Sri. Joseph Joly V.L.

10. Smt. Nicy Sebastian

11. Sri. Joby A.V.

12.Sri. C.T. Babu

13. Sri. Jinesh Paul C.

14. Sri. Jeswin Saju

15. Sri.Sharon Lee Paul

16. Smt. Seema Sunny

17. Sri. Allen George

18. Student Representative

19. Student Representative

Village Adoption & Extension Cell

1. Smt. Seema Sunny (Convenor)

2. Sri. Jijo Kuruvila (J. Convenor)

3. Smt. Mary K. Francis

4. Student Representative

Website

1. Sri. V.M. Chacko (Convenor)

2. Sri. Jiju A. Mathew (J. Convenor)

3. Fr. Martin K. A.

4. Fr. Anil George K.

5. Sri. Sunil Sunny C.

6. Sri. Johns Naduvath

7. Smt. Geetha Gokul

8. Sri. Shine Joy Moriyadan

9. Student Representative

Admission Committee

1. Sri. Ignatius Antony (Convenor)

2. Sri. George Alex (J. Convenor)

3. Sri. Sunil Sunny C.

4. Sri. Renjith Varghese

5. Sri. Sajesh T. A.

6. Fr. Stishin Kundukulam

7. Sri. Vimalkumar T. V.

8. Smt. Dalia Varghese

9. Smt. Sindhu George

10. Smt. Blessy Paul C.

11. Sri. Ashbin Mathew

12. Sri. John E. D.

13. Smt. Bindhia Francis

14. Sri. Jijo Kuruvila

15. Sri. C. C. Joy

16. Sri. Shine Joy Moriyadan

17. Student Representative

18. Student Representative

Anti Narcotic Cell

1. Sri. Daison P.J. (Convenor)

2. Sri. Sanjo Jose (J. Convenor)

3. Sr. Alphonsa Mathew

4. Smt. Vimala Jose

5. Sr. Sheeba C. V.

6. Student Representative

Administrative Assistance Cell

1. Sri. Biju John M. (Convenor)

2. Sri. Joe Kizhakooden (J. Convenor)

3. Smt. Sowmya Rajan

4. Sri. Sabu P. J.

5. Sri. Sijo Jacob

6. Sri. M. G. Anto

7. Sri. P. J. Antu

Anti-Ragging Cell

1. Sri. David C.V. (Convenor)

2. Smt. Viji M. (J. Convenor)

3. Sri. Anto P. V.

4. Smt. Joyce Jose

5. Smt. Jency Thomas

6. Sri. Joy C. C.

7. Student Representative

Mobile Surprise Inspection Squad

1. Sri. Vincent Joseph Pulikkottil (Convenor)

2. Smt. Dhanya Jacob (J. Convenor)

3. Sri. Mejoy Jose

4. Sri. Toy C. T.

5. Smt. Rani Jasmine Thomas N.

Research Cell

1. Sri. Joby Thomas K. (Coordinator)

2. Sri. V. M. Chacko (J. Coordinator)

3. Sri. Anto Thomas C.

4. Sri. C. S. Biju

5. Sri. Sanil Raj J.

6. Fr. Martin K. A.

7. Sri. Viju M. J.

8. Sri. Syam sudhakar

9. Sri. K. C. Francis

10. Sri. Sabu P.J.

11. Sri. Thomas Paul Kattookaran

12. Sri. Biju John M.

13. Sri. Vincent Joseph Pulikkottil

14. Sr. Alphonsa Mathew

15. Sr. Julie Andrews

16. Sri. Sajesh T. A.

17. Smt. Nicy Sebastian

18. Sri. P. M. Joy

19. Sri. Vimalkumar T. V.

20. Sri. Johns Naduvath

21. Smt. Ann Mary K. A.

22. Sri. Paulson Mathew

23. Sri. Sunil Jose T.

24. Smt. Jency Thomas

25. Sri. Jinish Antony M.

26. Sri. Joseph Joly V.L.

27. Sri. Anto P.V.

28. Sri. C. D. Varghese

29. Sri. Ignatius Antony

30. Smt. Vimala Jose

31. Sri. Francy K. Kakkassery

32. Sri. C. F. Binoy

33. Smt. Vimala K. John

34. Smt. Joyce Jose

Library Advisory Committee

1. Sri. Sanjo Jose (Convenor)

2. Sri. David C.V. (J. Convener)

3. Smt. Jnana Bhai K.P.

4. Smt. Jency Thomas

5. Smt. Sindhu George

6. Sri. Sabu A.S.

7. Smt. Rameela Ravindran

8. Smt. Nees Paul

9. Smt. Rani Jasmine

10. Sri. Joby Paul

11. Smt. Jeena Joseph

12. Sri. M.G. Anto

13. Student Representative

14. Student Representative

Public Relations Officer

Sri. Daison P.J.

Publication Committee

1. Sri. Sanjo Jose (Convernor)

2. Sri. Francy Kakkassery (J.Convernor)

3. Sri . George Alex

4. Smt. Nees Paul

5. Student Representative

Welfare of Differently Abled

1. Smt.Vimala Jose(Convenor)

2. Sri. Biju John M. (J.Convenor)

3. Smt. Reeja Johnson

4 Sri. Jinish Antony

5. Smt. Ann Mary K.A

6. Sri. P.J. Antu

7. Student Representative

Teachers in-charge of Examinations

1. Sri. George Alex (Ph: 9895234609)

2. Sri. C. V. David (Ph: 9446417055)

Scholarship

Sri. Anto P.V.

SSP ( Scholar Support Programme)

Sri. Sajesh T. A. (Coordinator)

ASAP

(Additional Skill Acquisition Programme)

Sri. Sunil Sunny C. (Co-ordinator)

WWS (Walk with a Scholar)

1. Sri. Renjith Varghese (Coordinator)

2. Sri. Antony John E. F.

3. Smt. Jilna John

4. Sri. Aji C. V.

5. Smt. Jeena Joseph

6. Sri. Vimalkumar T. V.

7. Sri. Pratheesh George

8. Sri. Ajesh Antony

9. Sri. Rasin R. S.

10. Sri. Joby Sebastian

11. Sri. Joseph Joly V.L.

12. Student Representative

Student Advisor for CBCSS

Sri. Saju M.I.

C.S.S., Internal Exam, Students

Interaction & Grievance Appeal

Cell

1. Sri. George Alex (Convenor)

2. Smt. Daisland Thattil (J. Convenor)

3. Sri. Anto P.V.

4. Smt. Vimala K. John

5. Sri. P. J. Antu

6. Student Representative

SASAP (Santhome Academic and

Social Assistance Programme )

1. Sri. Antony John E. F. (Convenor)

2. Fr. Martin K. A. (J. Convenor)

3. Sri. Syam Sudhakar

4. Sri. Viju M. J.

5. Sri. Joe Kizhakooden

6. Smt. Reeja Johnson

7. Sri. Anto P.V.

8. Sri. Pratheesh George

9. Sri. Sherin C.P.

10. Sri. Renjith Varghese

11. Sri. Joby Paul

12. Sri. Joby Sebastian

13. Sri. Shaun Paul Adambukulam

14. Sr. Jisha Joseph

15. Sri. Aji C. V.

16. Student Representative

17. Student Representative

Physical Fitness

1. Sri. Toy C.T. (J. Convenor)

2. Sri. Mestin P.C.

Planning & Evaluation Board

1. Sri. K. C. Francis (Convenor)

2. Sri. Thomas Paul Kattookaran (J. Convenor)

3. Sri. Ignatius Antony

4. Fr. Martin K. A.

5. Smt. Joyce Jose

6. Sri. Joseph Joly V. L.

7. Sri. Thomas M. T.

8. Sri. Johns Naduvath

9. Sri. Eljo Joseph T.

10. Sri. Sanjo Jose

Internal Complaints Committee:

1. Smt. Joyce Jose (Convenor)

2. Smt. Jilna John (J. Convenor)

3. Sr. Julie Andrews

4. Smt. Villi Varghese

5. Sri. Rasin R.S

Student Welfare Committee

1. Sri. C. D. Varghese (Convenor)

2. Sri. Mejoy Jose

Extra Curricular Activities

Committee

1. Sri. Sanil Raj J. (Convenor)

2. Sri. Sabu A. S.

3. Sri. Joby Paul

4. Sri. Ajesh Antony

5. Sri. Syam Sudhakar

Academic Audit

1. Sri. Paul Jose P. (Convenor)

2. Sri. Sajesh T. A.

3. Sri. Sunil Jose T.

4. Sri. Biju M.A.

5. Smt. Divya George

Syllabus Monitoring Committee

1. Sri. Joshy C. L. (Convenor)

2. Sri. Thomas Paul Kattookaran (J.Convenor)

3. Sri. Ignatius Antony

4. Sri. Anto Thomas C.

5. Sri. Joby Paul

6. Sri. Ashbin Mathew

7. Student Representative

Grace Mark

1. Sri. Thomas Paul Kattookaran (Convenor)

2. Sri. K. L. Joy (Controller of Examinations)

3. Sri. Binoy C. F.

4. Sri. Mejoy Jose

5. Sri. Toy C. T.

6. Sri. Sabu A. S.

7. Smt. Divya George

8. Smt. Seema Sunny

Time Table

1. Francy K. Kakkassery (Convenor)

2. Smt. Vimala Jose

3. Sri. Viju M. J.

4. Sri. Saju M.I.

5. Sri. Sabu P.J.

C.P.E.

1. Sr. Alphonsa Mathew (Convenor)

2. Smt. Jency Thomas (J. Convenor)

3. Sri. C. S. Biju

4. Sri. Chacko V. M.

5. Fr. Martin K. A.

6. Fr. Anil George K.

7. Sri. Chackochan K. F.

IQAC Department Coordinators

1. Sri. Viju M. J.

2. Sr. Sheeba C. V.

3. Smt. Dalia Varghese

4. Smt. Blessy Paul C.

5. Smt. Geetha Gokul

6. Smt. Soumya Rajan

7. Sri. Ashbin Mathew

8. Sri. Rasin R. S.

9. Smt. Rameela Ravindran

10. Sri. Joby Sebastian

11. Sri. Aji C. V.

12. Sri. Thomas M.T.

13. Sri. Shaun Paul Adambukulam

14. Smt. Teena Jose

15. Sri. Binesh C J

16. Smt. Dhanya Jacob

17. Fr. Biju Alappatt

18. Sri. Jophy T. J.

19. Sri. Sharon Lee Jose

Updated on: 14 May 2015

Post Your Comment:


Your Name*:
Who are you?* (hidden to public)
Phone (optional ; hidden to public):
Email (optional ; hidden to public):
Image Verification:
Verification text: